
Omkring 150 personer samlades på torsdagen för att fira Botkyrka ungdomsfullmäktige, som nyligen utsetts till Årets ungdomsråd av Sveriges ungdomsråd. Trots att de prisas, uttrycker de viss kritik.
Salen i Folkets hus fylldes av unga, äldre, kommunrepresentanter, poliser och personal från fritidsgårdar för att uppmärksamma ungdomars arbete. Många av de pratade om Botkyrka ungdomsfullmäktige i varma ordalag. På en PowerPoint redovisar ungdomarna vad de gjort de senaste åren.

Bild: Aron Nåsander
– I Botkyrka ungdomsfullmäktige får vi den kunskap vi aldrig skulle fått i skolan. Ingen lektion lärde oss hur nämnder fungerar eller vad remissvar är. Det här har verkligen utvecklat både vår kunskap och oss som personer, säger Grace.
Ett av de områden ungdomsfullmäktige fokuserat på är valdeltagandet bland unga. Enligt SCB låg valdeltagandet bland förstagångsväljare i Botkyrka 2019 på endast 36 procent. Det ville ungdomarna förändra.
– Tittar man på statistiken är det väldigt få förstagångsväljare som röstar. Mindre än hälften röstar i EU-valet. Det är viktigt att öka kunskapen kring EU-valet, inte bara för demokratin, utan också för ungas inflytande, säger Alecia.
För att höja kunskapen har Botkyrka ungdomsfullmäktige de senaste åren arrangerat studieresor både till Bryssel och till Almedalen i Visby.
– Vi reste och bodde tillsammans, vilket stärkte vår gemenskap, berättar Grace.
Ungdomarna har även fått möjlighet att påverka lagstiftning. Nyligen gav de synpunkter på ett förslag om att sänka häktnings- och straffåldern.
– Vi pratade med en som arbetade med lagen och blev förvånade över att de inte tagit hänsyn till hur skolan påverkas om en ungdom häktas. De missade också den psykiska hälsan. Vi var tydliga med att vi ställde oss negativa till förslaget, säger Alecia.
Men allt har inte varit enkelt. Ungdomsfullmäktige lyfter också de utmaningar de möter.
– Ett stort problem är skendemokrati. Att ungdomar bjuds in för att det ska se ut som om man lyssnar på dem, fast man inte gör det. Det är ett stort hinder – att vi inte tas på allvar, säger Alecia.

Elfi formulerade sig tydligt om vad hon anser politikerna i Botkyrka borde göra:
– Att många politiker aldrig möter de mest utsatta ungdomarna. De som känner sig utanför, mår dåligt eller hamnar i kriminalitet. Man måste prata med dem för att förstå deras verklighet. Jag tror nog att de där ungdomarna vet bättre än vad jag vet varför de gör som de gör och vad som kan förbättras. Det är nog det. De måste träffa på dem. Och det gör mig frustrerad när politikerna undviker dem.
Så här svarade Botkyrka kommun på kritiken:
– Det är tråkigt att vissa ungdomar inte känner sig hörda. Vi jobbar för att alla ska känna delaktighet och påverka Botkyrka. Utmärkelsen från Sveriges ungdomsråd visar vårt framsteg, men vi vill bli ännu bättre, säger Sevgi Zengin, demokratiutvecklare i Botkyrka kommun.