
Under samtalskvällen “Vi mot våldet” samlades invånare, kommunfullmäktige och poliser. Alla med samma intention av att diskutera olika strategier för att förebygga gängkriminalitet och skapa ett tryggare samhälle.
Onsdagen den 20 november, på barnkonventionens dag, hölls samtalskvällen “Vi mot våldet” i Hallunda Folkets hus. Samtalskvällen anordnades av Botkyrka ungdomsfullmäktige, kommunpolisen och Grannsamverkan i samarbete med Botkyrka kommun med avsikten att öppna upp för samtal kring vilka åtgärder som måste tas för att motverka gatuvåldet. Samtalskvällen var öppen för allmänheten och bjöd in till mingel, fika och hamburgare men även till allvarliga samtal.
Ali Barhoon som är vice ordförande för Grannsamverkan var en av kvällens arrangörer.
– Syftet med kvällen är att engagera civilsamhället. Det är grundstenen till mitt engagemang, säger Ali Barhoon.

Även flera aktörer från Botkyrkas näringsliv deltog i panelsamtalet där de diskuterade tänkbara lösningar till gatuvåldet. Evenemanget hölls för första gången i oktober förra året och efter det kom förfrågningar om att få höra direkt från ungdomar som är den drabbade målgruppen. I år involverades Botkyrka ungdomsfullmäktige. När frågan om orosanmälningar togs upp var ungdomsfullmäktige och polisen något oense. Enligt polisen är orosanmälningar en viktig del av det brottsförebyggande arbetet. Hilal Öz, som är en av representanterna från Botkyrka ungdomsfullmäktige, håller inte med.
– Ungdomars förtroende är helt förstört här i Botkyrka. Unga har inget förtroende varken för polisen, socialtjänsten, jobb eller näringslivet generellt. Vi behöver fler trygga vuxna som bevisar att de inte kommer orosanmäla för minsta lilla. Barnen måste få vara bekväma med att berätta exakt det de känner utan att behöva oroa sig för konsekvenserna av det de har sagt, säger Hilal Öz.

Det förebyggande arbetet
Flera förebyggande åtgärder diskuterades under kvällen och alla parter var eniga om att ett av de främsta fokusområdena framåt är att få fram fler trygga vuxna. Samt fler gratis fritidsaktiviteter för barn för att ge dem ett sammanhang efter skoltid och därmed minska risken att bli involverad i gängkriminalitet. Polisen Michael Johansson var också en del av panelen. Han tryckte på vikten av att öka antalet lokalpoliser.
– Vi jobbar med att ha en stark lokal närvaro. Vi behöver bygga relationer till ungdomarna för att kunna vara de trygga vuxna som kan fånga upp de där signalerna. Vi vill fånga de här barnen tidigt och hellre göra en orosanmälning för mycket än en för lite. Detta för att sen kunna göra en analys och sätta in rätt typ av insatser för att stärka barnen och hjälpa dem lyckas, sa Michael Johansson under panelsamtalet.
Rayo Zevallos var en av de medverkande i publiken. Hon var positiv till samtalskvällen.
– Det är jätteviktigt. Jag hoppas att det inte bara är prat som stannar kvar här, säger Rayo Zevallos.
