måndag 24 mars 2025

Dagens fråga: Har du känt av pollen i år?

Läs också

Har du drabbats av snuva, torra kliande ögon och trötthet på senaste? Inte så konstigt, för pollensäsongen är på ingång. Nytt i Flempan har frågat människor i Flemingsberg om de känt av pollen i år.

Kvinna som står framför röd vägg
Foto: Clara Himmelman

Cecilia Stahre, 35, Huddinge

– Ja, det börjar med kliande ögon och näsa. Det är framförallt björkpollen som jag känner av på våren.

Man som står inuti en pendeltågsstation
Foto: Clara Himmelman

Anders Fredriksson, 69, Rönninge

– Nej, det är sällsynt att jag känner av pollen under våren. Ibland kan jag känna av pollen om jag är ute och springer i skogen.

Kvinna som står bakom kassan vid ett café
Foto: Clara Himmelman

Jane Hopper, 54, Huddinge

– Ja, faktiskt och det är konstigt för jag har ingen pollenallergi. Men i år känner jag av det extra mycket. Jag har framförallt märkt av det då näsan rinner vilket gör att jag tänker på det mycket. Det är något extra detta året.

Kvinna som står bakom ett skrivbord
Foto: Clara Himmelman

Elisabeth Möllersten, 62, Stockholm

– Inte än då det är så tidigt på säsongen, men jag har känt av under tidigare år. Det är framförallt när ögonen börjar klia som det börjar bli jobbigt.

Man i blå luvtröja som står framför vit vägg
Foto: Clara Himmelman

Shadab Bozorgi, 24, Jakobsberg

– Jag har faktiskt inte känt av något i år men har gjort det tidigare år under våren. 

Senaste nyheterna

Nytt i Flempan har tagit paus

Nu går webbtidningen på vinterlov och är tillbaka i mars 2025.

Läs också...

Close Bitnami banner
Bitnami