torsdag 15 maj 2025

Fullersta bio kan få liv igen som kulturmötesplats

Läs också
Fullersta bio. Foto: Erika Eriksson

Kultur- och fritidsnämnden har godkänt utredningen om att omvandla Fullersta bio till en föreningsdriven mötesplats för Huddinges kulturliv. 

Flera verksamheter har visat intresse för att utöva kulturverksamhet i lokalerna. Tanken är att byggnaden ska fyllas med bio, teater, konsertlokal och restaurang. Allt enligt vad lokalborna vill se i lokalen, enligt en undersökning gjord av Huddinge kommun. 

Vad som händer härnäst är ännu inte fastställt. Men tanken är att kultur- och fritidsnämnden och dess förvaltning går in med en större finansiering under uppstartsperioden av Fullersta bio. Därefter gäller det att hitta en bredare affärsmodell med inkomster från bidragsgivare, lokaluthyrning och försäljning av mat och dryck.

Senaste nyheterna

Nytt i Flempan tar paus – tillbaka i höst!

Den kurs i journalistik på Södertörns högskola där Nytt i Flempan ingår är över för denna gång. Välkommen att...

Läs också...

Close Bitnami banner
Bitnami