
Linnea, student vid Södertörns högskola, står bakom vårens hållbara och kreativa marknad vid regulatorfabriken i Flemingsberg!
Hur kom idén till vårmarknaden till?
– Jag gjorde praktik på K-lab, en byråmed inriktning på kulturdriven platsutveckling som drivs av Karin Lekberg. De jobbar med ett koncept som heter aktiv väntan, vilket betyder att vi aktiverar området medan nya Flemingsberg byggs. Marknaden är en del av det – en plats där något roligt händer, där lokala aktörer får ta plats.
Vad händer på marknaden?
– Det blir livemusik, god mat, fika, en uteservering och en massa olika utställare som säljer hantverk, loppisfynd och hemmagjorda produkter – allt från sylt till smycken. Det kommer folk från hela Stockholm som tillverkar saker och de ser detta som en bra möjlighet att ha en kreativ och hållbar samlingsplats. Men jag hoppas att fler från närområdet vill vara med på loppisen.
Är hållbarhet viktigt för er?
– Ja, det är superviktigt! Vi tänker hållbart i alla steg – från vilka utställare vi bjuder in till hur vi bygger upp med exempelvis flyttbara möbler av spillvirke. Vi samarbetar också med Billmans restaurang, som har en säsongsbetonad meny baserat på vad som är hållbart att äta just nu. De har också en svinnkyl med mat som blivit över som man kan köpa ifrån.
Vad hoppas ni att marknaden ska leda till?
– Att fler hittar hit, att det blir en återkommande mötesplats och ett alternativ till att åka till gallerian. Vi vill uppmuntra till hållbar konsumtion – och skapa något kreativt och kul tillsammans.
När och var?
– Den 10 maj, kl. 12–16, på Elektronvägen 4 vid den gamla regulatorfabriken i Flemingsberg.