tisdag 11 februari 2025

Hallå där, Sargon Zazy!

Läs också
Sargon Zazy, arbetar på Innovation Station Foto: Ella Glansén

Nytt i Flempan möter Sargon Zazy, en tidigare medieteknikstudent som fick chansen att praktisera på Innovation Station efter sin examen. Han drömmer om att kunna hjälpa andra att uppfylla sina idéer från koncept till verklighet.

Har du alltid haft ett stort driv?

Ja, jag älskar att hitta lösningar, skapa struktur och hjälpa andra att nå sina mål, vilket ger mig energi och motivation. Det är nog en kombination av nyfikenhet och viljan att göra skillnad.

Hur blir man företagsam?

Företagsamhet handlar om att våga ta initiativ och att vara produktiv. Det handlar också om att våga misslyckas och se det som en lärdom snarare än ett hinder. Mitt tips är att omge sig med inspirerande människor, vara öppen för nya idéer och alltid söka möjligheter till utveckling.

Vad är ditt drömjobb?

Jag trivs så bra i min nuvarande roll. Det är en perfekt blandning att få arbeta med människor, skapa trivsel och bidra till att samarbeten blomstrar.

Vad är dina mål i arbetslivet och privat?

Privat vill jag hitta en balans mellan jobb och fritid, där jag kan ägna mer tid åt nära och kära och mina passioner.

Vad krävs för att ha många bollar i luften?

Det krävs struktur, prioritering och framför allt att kunna säga nej ibland. För mig är planering en nyckel. Jag använder verktyg som digitala kalendrar och listor. Dessutom är det viktigt att veta sina gränser och inte vara rädd för att delegera.

Sargon Zazy
Ålder: 31
Bostadsort: Södertälje
Yrkesroll: Arbetar på Innovation Station 
Hobbys: Fotboll, skidor och styrketräning
Senaste nyheterna

Nytt i Flempan har tagit paus

Nu går webbtidningen på vinterlov och är tillbaka i mars 2025.

Läs också...

Close Bitnami banner
Bitnami