lördag 16 maj 2026

Hallå där, Superettan-spelaren Miguel Sandberg!

Läs också
Miguel Sandberg är just nu hemma i Segeltorp där hans föräldrar fortfarande bor. Foto: Vendela Stolpe.

Miguel Sandberg har gjort en resa präglad av hårt arbete, motgångar och en stor kärlek till fotbollen. I dag är han 23 år gammal och spelar för GIF Sundsvall. Vägen dit började på skolgårdar och grusplaner i Huddingeområdet.

Hur ser din fotbollsbakgrund ut?

– Jag började spela fotboll på grusplanerna i Snättringe för Stuvsta IF, där min pappa också var min tränare. När jag var åtta år flyttade hela mitt lag över till Segeltorps IF. Eftersom jag bodde i Segeltorp passade det mycket bättre för mig och där spelade jag tills jag var 15 år. Därefter gick jag till Djurgårdens IF och spelade i deras U17-lag. Efter något år där fortsatte jag vidare till Djursholm där min pappa var sportchef och därefter gick jag till Västerås SK. Sen spelade jag ett år i Karlbergs BK innan det blev GIF Sundsvall där jag spelar i dag. 

 Hur skulle du säga att spontanfotbollen i ditt område påverkade dig som fotbollsspelare och din utveckling? 

– Jag skulle säga att den har påverkat mig väldigt mycket. När vi var små spelade vi spontanfotboll på skolgården hela tiden. Det var innan det var konstgräs på planen där jag bodde så man spelade på grus, ibland så många som 40 mot 40 på liten plan. Det gör att man utvecklas som spelare och hela tiden tvingas ta snabba beslut. Även den gemenskapen kring fotbollen betydde mycket för mig och jag har fortfarande vänner från den tiden som jag umgås med än i dag. 

 Vilka motgångar eller tuffa perioder har format dig mest som spelare?

– När jag spelade i Västerås råkade jag ut för en skada som gjorde att jag inte kunde spela under en period. Det påverkade mig mycket och min syn på varför jag spelade fotboll ändrades. Jag insåg då att jag spelar fotboll för att det är kul. Efter skadan försvann mycket av pressen och stressen kring att alltid prestera eftersom jag nu bara är glad att jag kan spela. 

Vad gör du när du är ledig?

– Jag tittar mycket på fotboll eftersom det är min hobby men jag är också väldigt driven och har ett eget företag. Annars umgås jag mycket med mina vänner, flickvän och familj. 

Vad har du för mål med fotbollen de kommande åren, både i superettan och framåt?

– Jag strävar alltid efter att bli så bra som möjligt. En stor dröm sen jag var liten har alltid varit att få spela Champions League. 

Namn:Miguel Sandberg
Ålder:23 år
Ort:Sundsvall
Sysselsättning:Fotbollsspelare i GIF Sundsvall
Senaste nyheterna

Nytt i Flempan tar paus – vi ses igen i höst!

Den kurs i journalistik på Södertörns högskola där Nytt i Flempan ingår är över för denna gång. Välkommen att...

Läs också...

Close Bitnami banner
Bitnami