måndag 12 maj 2025

Framtidens KTH tar form – Stor omlokalisering till Flemingsberg

Läs också
Kungliga Tekniska Högskolans logotyp.
KTH står inför en betydande förändring. Foto: Cindrella Soliman.

Kungliga Tekniska Högskolan påbörjar en av sina största omlokaliseringar i modern tid. Två av KTH:s campusområden ska integreras med KTH Campus och KTH Flemingsberg. Det är inte bara en fysisk förflyttning, utan ett strategiskt steg mot ett mer integrerat och tillgängligt KTH. Nytt i Flempan träffar Sebastiaan Meijer, ansvarig prefekt för KTH Flemingsberg.

Kungliga Tekniska Högskolan står inför en betydande förändring. Nu inleds omlokaliseringen av verksamheten från campusen i Södertälje och Kista till KTH Campus och KTH Flemingsberg. Beslutet, som togs 2023, markerar starten av en ny struktur på högskolan. Redan till hösten 2025 väntas det tekniska basåret flytta till Flemingsberg, vilket även innebär en fördubbling av antalet studenter på programmet. 

– Första juli förväntas flytten vara helt klar, och vi har lagt ned stort jobb för att göra det bra. Personalen från Södertälje har besökt oss flera gånger och har koll på sina framtida roller. Vi bygger även om tre olika lokaler där, bland annat mitt tidigare storkontor har blivit en föreläsningssal, berättar Sebastiaan Meijer, ansvarig prefekt för KTH Flemingsberg. 

Ansvarig prefekt Sebastiaan Meijer står på trappan vid KTH Flemingsberg.
Sebastiaan Meijer, ansvarig prefekt för KTH Flemingsberg. Foto: Cindrella Soliman

Enligt KTH beskrivs omlokaliseringen som en satsning på framtidens campus där utbildning, studentliv och stödresurser knyts närmare samman. Målsättningen med att flera utbildningar samlas på färre campus är att underlätta samordningen och erbjuda likvärdig tillgång till bibliotek, service och studentkår.

– Vårt Campus står för bredare rekrytering och bredare deltagande. Genom att flytta basåret till Flemingsberg kan vi enkelt förenkla vägen in till KTH. Så klart är det roligt med en ökning av antalet studenter men vi sparar även pengar genom att sprida ut studenter på färre campus, säger Sebastiaan Meijer. 

Trappan vid entrén på KTH Flemingsberg.
Tekniska basåret flyttas till KTH Flemingsberg. Foto: Cindrella Soliman

De studenter som ännu inte har avslutat basåret på KTH Södertälje har erbjudits möjligheten att fullfölja sina studier i Flemingsberg. I övrigt planeras ingen flytt av nuvarande studenter då dessa kommer bli klara under vårterminens slut.

Senaste nyheterna

Nytt i Flempan tar paus – tillbaka i höst!

Den kurs i journalistik på Södertörns högskola där Nytt i Flempan ingår är över för denna gång. Välkommen att...

Läs också...

Close Bitnami banner
Bitnami