tisdag 20 maj 2025

Mordförsök i Huddinge i natt

Läs också
Foto: Johan Wessman

Under kvällen den 8 april har ett mordförsök på en man i Huddinge ägt rum. Dådet ska ha utförts klockan 23:37 och offret har skurits med vad som troligtvis har varit en kniv.

Skadorna på brottsoffret bedöms som allvarliga och mannen har förts till sjukhus för vård.

Gärningsmannen blev under samma kväll gripen av polis inomhus i Länna, skriver polisen på sin hemsida. Undersökning av fallet ska påbörjas inom kort av kriminaltekniker.

Uppdatering 9 april kl 11:06:

Enligt polisens regionledningscentral finns i nuläget inga uppgifter om brottsoffrets tillstånd. Polisen hänvisar till förundersökningssekretess men uppger att fortsatta förhör kommer att hållas med den misstänkta gärningspersonen.

– Vi kommer att säkerställa den tekniska bevisningen. Bland annat kniven, säger en talesperson för polisen till Nytt i Flempan.

Senaste nyheterna

Nytt i Flempan tar paus – tillbaka i höst!

Den kurs i journalistik på Södertörns högskola där Nytt i Flempan ingår är över för denna gång. Välkommen att...

Läs också...

Close Bitnami banner
Bitnami