Torsdagen den 3 april steg temperaturen till uppemot 18 grader i Flemingsberg. Vi frågade folk hur de upplevde den varmaste dagen hittills i år.

Nujin Alacabek, 44, Huddinge
– Jag vet inte riktigt om jag känner av det nu, i alla fall inte här. Jag ska jobba idag, men nu ska jag passa på att njuta av det fina vädret.

Marcus Hassel, 35, Mariefred
– Det är fantastiskt, man kan ha på sig mindre kläder och gå ut och springa i shorts.

Joakim Bendeza, 50, Munkhyttan
– Jag tycker att det är en magisk dag. Jag bara njuter av fulla drag. Jag ska träffa min bästa kompis och äta lunch i solen.

Shuya Snivatsan, 23, Uppsala
– Jag visste inte att det var den varmaste dagen idag, men det känns verkligen härligt. Det känns som en ny början och vädret gynnar min mentala hälsa efter en period av säsongsdepression.

Carina Tuner, 70, Alvik/Bromma
– Det känns väldigt bra med sol och fint väder. Det betyder jättemycket för mig, eftersom jag mår bättre när jag får ljus.