lördag 16 maj 2026

Allt fler sökande till Röda Korsets Högskola

Läs också
dörren till Röda korsets högskola med Röda korsets logga
Röda Korsets Högskola är en av de högskolor som ökat mest i andel sökande sedan förra året. Foto: Emma Jelonek

Intresset för högskolestudier i höst slår rekord och i Flemingsberg märks ökningen tydligt, enligt Universitets- och högskolerådet. Röda Korsets Högskola är en av landets tio högskolor med störst procentuell ökning av sökande inför höstterminen.

Efter att anmälan till höstens utbildningar stängdes meddelade Universitets- och högskolerådet att antalet ansökningar är det högsta någonsin för en hösttermin. I år är det nära 13 000 fler ansökningar till landets högskolor och universitet jämfört med förra året. Röda Korsets Högskola vid Campus Flemingsberg är en av de skolor som sticker ut, med en ökning på 16,4 procent. Detta innebär att den tillhör de tio högskolor i landet med störst procentuell ökning.

“Våra sjuksköterskor blir attraktiva på arbetsmarknaden”

– Det gjorde oss jätteglada såklart. Det behövs fler välutbildade sjuksköterskor och det är roligt att så många väljer just vår högskola, säger Helene Komlos Grill, kommunikationsansvarig på Röda Korsets Högskola.

Helene Komlos Grill, kommunikationsansvarig på Röda korsets Högskola, tror att skolans globala profil lockar studenter. Foto: Sören Andersson.

Hon tror att skolans globala profil, där studenter bland annat får möjlighet till utbyte och praktik utomlands, spelar en viktig roll. Samtidigt har högskolan arbetat aktivt för att nå ut till blivande studenter genom öppet hus, utbildningsmässor och ökad synlighet i sociala medier. Enligt henne handlar intresset också om utbildningens rykte.

– Våra studenter vet att utbildningen håller hög kvalitet. Vi ser att våra sjuksköterskor blir attraktiva på arbetsmarknaden och att arbetsgivare vill anställa många av dem efter examen. 

Högskolan hoppas att intresset ska fortsätta växa, men just nu finns det inga möjligheter att ta emot fler studenter.

– Vi vill fortsätta säkra hög kvalitet på vår utbildning. För oss är det framförallt viktigt att studenterna får en bra studietid och att de har nått lärandemålen när de tar examen. 

“Tror ökningen speglar världsläget”

På Campus Flemingsberg märks utvecklingen även bland studenterna. Larisa Stanciu, Fatima-Zohra Bouteldja, Marie Cham och Ellinor Lemba, går alla termin 2 på Röda Korsets sjuksköterskeprogram. För dem var det framför allt skolans goda rykte, den globala profilen, de många praktiktillfällena och möjligheten att jobba med något meningsfullt som lockade att söka till just Röda Korsets högskola.

fyra unga kvinnor i gröna soffor
Larisa Stanciu, Fatima-Zohra Bouteldja, Marie Cham och Ellinor Lemba studerar på Röda Korsets Högskola. Foto: Emma Jelonek.

– Jag hade hört gott om skolan och det känns bra att stå bakom Röda Korset som organisation, säger Marie Cham.

För Ellinor Lemba handlar det om möjligheten till praktik.

– Röda Korset har mer av det än andra skolor vilket lockade mig.

Studenterna tror även att yrkets stabilitet lockar flera sökande i en osäker tid.

– Jag tror att ökningen speglar världsläget. I ekonomiskt oroliga tider är det ett tryggt yrkesval. Det kommer alltid att finnas sjuka människor som behöver hjälp. Dessutom kommer inte AI att kunna ta över yrket, säger Larisa Stanciu.

En annan förklaring som uppges är den ökade synligheten.

– Innan jag sökte hit såg jag inte så mycket om Röda Korset, men nu syns de mer i sociala medier och då får också fler upp ögonen för utbildningen, säger Fatima-Zohra Bouteldja.

Senaste nyheterna

Nytt i Flempan tar paus – vi ses igen i höst!

Den kurs i journalistik på Södertörns högskola där Nytt i Flempan ingår är över för denna gång. Välkommen att...

Läs också...

Close Bitnami banner
Bitnami