
Socialdemokraterna i Botkyrka vill göra fritids avgiftsfritt. Tanken är att underlätta ekonomiskt för familjer och hålla barn kvar i skolans regi under eftermiddagarna. Botkyrkabon Ingrid Helander ser risken att förslaget är missriktat och att resurser istället behöver prioriteras till skolan.
I oktober gick Emanuel Ksiazkiewicz (S), oppositionsråd i kommunstyrelsen, ut med ett förslag om slopad fritidsavgift i en intervju med Mitt i. Förra veckan presenterade Socialdemokraterna sin oppositionsbudget där förslaget står inskrivet. Kostnaden för den slopade avgiften beräknas till 37,6 miljoner kronor om året. Enligt partiet skulle det innebära en stor ekonomisk lättnad för många barnfamiljer. Förslaget innebär att en familj med två barn kan spara upp till 1 688 kronor i månaden.
– Vi vill genomföra politik som påverkar på riktigt. Många har det tufft ekonomiskt med inflation och arbetslöshet. Det här förslaget är en del av en större satsning där tanken på sikt är att hålla kvar så många barn som möjligt under dagarna. När barn är på fritids minskar vi riskerna för att de ska komma i kontakt med kriminella gäng, säger Emanuel Ksiazkiewicz.

Ingrid Helander, 52, har bott i Tullinge i tolv år. Hon har fyra barn som alla har gått på Banslättsskolans fritids och den yngsta dottern går nu sista året.
– Jag tycker att avgiften som finns är ganska rimlig. Samtidigt, om det är så att avgiften i sig hindrar något barn från att gå på fritids är det bra att den tas bort, men istället skulle man kunna rikta stödet mot de familjer som avgiften är en stor ekonomisk börda för, säger hon.
Istället för att göra fritids avgiftsfritt bör man enligt henne lägga resurserna på skolan, som hon menar varit bristfällig.
– Om man tycker att man har råd att genomföra det här förslaget, då kan jag tycka att man bör lägga de här pengarna på skolan istället. Vi har haft barn i den kommunala skolan som inte haft läroböcker. Det har vid något tillfälle varit 26 elever men bara 13 läroböcker, det tycker jag är förjävligt.

Som skattebetalare skulle Ingrid Helander vilja se en gedigen analys på om det är som Socialdemokraterna argumenterar – att det är avgiften som hindrar barn från att gå på fritids. Den funderingen delar hon med Moderaternas Willy Viitala, ordförande i utbildningsnämnden, som vill att utbildningsförvaltningen först väger för- och nackdelar med förslaget.
– Vi har helt enkelt valt att prioritera på ett annat sätt och förvaltningen har inte heller lyft fram fritids som ett prioriterat reformområde. Det förvaltningen har pekat ut har de till 95 procent fått i vår majoritetsbudget. Snarare är jag helt överens med facken om att vi främst behöver se över arbetsmiljön för personalen på både förskola och grundskola, säger han.
Förra hösten bytte kommunen politisk färg efter nästan 30 år av Socialdemokratiskt styre. Det återstår att se om fritids blir avgiftsfritt i framtiden, men den Moderatledda koalitionen har i nuläget inga planer på att genomföra förslaget.