
På fredag den 6 december öppnas portarna på Sjödalstorget i Huddinge för den årliga UF-mässan. Där får gymnasieelever från kommunen chansen att visa upp sina företag och affärsidéer.
Mässan är en del av UF, Ung företagsamhet, som har funnits i Sverige sedan 80-talet. UF är en ideell organisation som bland annat arbetar för att ge ungdomar en möjlighet att testa på att starta och driva företag. Gymnasieskolorna i Huddinge kommun har erfarenhet av UF sedan 90-talet.
Förberedelserna inför årets UF-mässa har pågått under hösten. Eleverna har jobbat med att utveckla företagsidéer, pitchat projekt för riskkapitalister och finjusterat affärsplaner.

För invånarna i Huddinge kommun blir det ett tillfälle att se hur framtidens företagare utvecklas och kanske hitta en julklapp eller nästa generations innovativa lösningar på samhällsutmaningar.
Huddinge kommun arrangerar mässan tillsammans med Arena Huddinge och flera lokala företag. Pia Forsberg, näringslivschef på Huddinge kommun, förklarar varför UF-mässan är så viktig för de unga deltagarna:
– Det är otroligt viktigt att elever möter det verkliga näringslivet och att de får möta riktiga företagare. De får lära sig att pitcha en idé och få direkt återkoppling på den. Det är viktigt att det är på riktigt.
Efter lunch öppnar mässan för allmänheten, där får besökarna chansen att ta del av innovativa produkter och tjänster från cirka 60 UF-företag. Det rör sig inte bara om varor – flera av företagen har tjänster och hållbara lösningar i sina montrar. Pia Forsberg betonar att det som kännetecknar ett framgångsrikt företag är en genomtänkt affärsplan, god ekonomi och ett starkt engagemang från alla i teamet.
Tidigare år arrangerades mässan i Kungens kurva. I och med förra årets flytt till Huddinge centrum har besökarna fått lättare att ta sig till eventet. Kommunen lovar på sin hemsida en dag med både mingel, marknad och julstämning.