Huddingesonen och fotbollsmålvakten Viktor Johansson har haft en lyckad höst, både i klubblaget Stoke City FC och i det svenska landslaget. Vägen till framgångarna har gått via flera engelska klubbar men allt startade i Stuvsta IF.
– Stuvsta har lagt grunden för allt jag vet och kan idag, säger Viktor Johansson.
Att det skulle bli fotboll i Stuvsta IF för Viktor var förutbestämt. Mamma, pappa och storasyster Johansson har alla representerat klubben.
– Jag var alltid med och tittade på mammas och pappas matcher när jag var liten. Det var dock inte självklart att jag skulle bli målvakt, även om pappa var det. Jag spelade alltifrån mittback till anfallare innan valet föll på målvaktspositionen, säger Viktor.
Som 16-åring lämnade Viktor tryggheten i Huddinge för spel i England och storklubben Aston Villa. Där blev det en ganska tuff start med mycket hemlängtan.
– Det var något helt nytt att inte ha familjen nära eller kunna fika med en polare när jag ville. Men jag bodde i en fin värdfamilj och det blev lättare och lättare med tiden, säger Viktor.
Tio år senare har Viktor tagit sig upp genom seriesystemen. Från utlån i engelska division 6 till The Championship, Englands näst högsta liga. I klubblaget Stoke är han ordinarie målvakt och en viktig kugge. Under de senaste månaderna har han också blivit känd för den svenska publiken genom fina prestationer i landslaget. Och det har aldrig varit så roligt att spela fotboll som nu.
– Mycket handlar om att livet vid sidan av också är så bra. Jag har min tjej och min dotter här och trivs bra med alla i laget. Det är bara roligt, säger Viktor.
I tillägg till framgångarna mellan stolparna, är Viktor en uppskattad profil utanför planen. Av de engelska supportrarna kallas han The Viking, och under förra säsongen gjorde han sig populär genom att bjuda 600 supportrar på öl. I landslaget är han också en uppskattad del av truppen:
– Viktor bidrar mycket med sin personlighet, både i vår lilla målvaktsgrupp och i hela landslagstruppen. Han är ett föredöme för att man kan vara både en väldigt bra medmänniska och en skicklig målvakt, säger Maths Elfvendal, målvaktstränare i det svenska landslaget.
Viktor lyfter fram att uppväxten i Huddinge har varit en del av att forma honom till den person han är idag. Någon återkomst till hemkommunen inom en snar framtid kan Huddingeborna dock inte vänta sig.
– Men min farfar spelar gå-fotboll i Stuvsta IF just nu, så det blir det definitivt för mig när jag blir äldre också, säger Viktor.