lördag 16 maj 2026

Nytt i Flempan frågar: Vad tycker du om förlängda öppettider för barer i Stockholm under fotbolls-VM?

Läs också

Just nu pågår en debatt i Sverige om barers öppettider under fotbolls-VM som utspelar sig i USA, Mexiko och Kanada. På grund av tidsskillnaden spelas flera matcher mitt i natten svensk tid, däribland Sveriges premiärmatch mot Tunisien. Flera riksdagspolitiker ser positivt på förslaget att barer under VM får ha öppet längre än kl 05:00 vilket i dag är den senast tillåtna serveringstiden i Stockholm.

Foto: Oscar Alvin

Håkan Mattsson, 65 år, Uppsala

– Fotbolls-VM är en folkfest. Jag tycker att det är okej att barerna får ha längre öppettider men jag kommer själv inte vara där.

Foto: Oscar Alvin

Selda, 52 år, Flemingsberg

– Jag tycker inte att det är bra med längre öppettider. Jag ser ingen anledning till att dricka alkohol klockan fyra på morgonen.

Foto: Oscar Alvin

Leila Ahlberg, 72 år, Axelsberg

– Jag tycker det är bra att barerna får ha öppet längre under fotbolls-VM. Det är bra för det sociala så att folk inte sitter hemma själva och tittar. Bara det inte dricks allt för mycket.

Foto: Oscar Alvin

Lollo Jarnebrink, 61 år, Huddinge

– Ja, varför inte? Jag kan förstå folk som bor nära barerna att det kan vara störande om man till exempel ska upp och jobba tidigt dagen efter. Men jag själv bor inte så nära någon bar att jag kommer störas av det.

Foto: Oscar Alvin

August Rydén, 27 år, Stureby

– Jag tycker det är tråkigt med alla begränsningar som gäller i Sverige jämfört med andra länder. Jag tycker att det är bra om barerna får ha öppet längre men samtidigt känner jag att det finns större problem i samhället så jag bryr mig inte jättemycket.

Senaste nyheterna

Nytt i Flempan tar paus – vi ses igen i höst!

Den kurs i journalistik på Södertörns högskola där Nytt i Flempan ingår är över för denna gång. Välkommen att...

Läs också...

Close Bitnami banner
Bitnami